About Me

FARUK BUDAK-OMO-2014

Dr. Faruk BUDAK is the first Turkish backpacker completing the famous ‘Cape to Cairo’ road which means from Cape Town in South Africa to Cairo in Egypt, Middle East by land as a solo traveller and ‘role model’ for most Turkish backpackers.

He was a long journey lasting almost 15 months away from home in 22 countries of Asia and Africa in 2002-2003.

He is leading some special tours to specific off-the-beaten-track destinations in Asia and Africa, mostly to indigineous tribes and African safaris and writes for some Turkish monthly travel magazines.

He is also a retired army colonel having a Bachelor of Science and Master of Science Degree in Civil Engineering and PhD Degree in Industrial Engineering. He gave different engineering courses in graduate and postgraduate programs of state universities in 1990s and 2000s.

He is the owner of the project management consulting firm ( FABE PROJE ) and tour operator/travel company ( FABE TRAVEL ) since 2007.

He currently lives in Istanbul, Turkey…

——————————–

BSCE, MSCE, PhDIE, PMP
Faruk BUDAK (FB), Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümünden 1983 yılında mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisans öğrenimi ardından daha sonra Endüstri Mühendisliği Doktorasını tamamladı.

FB, 2004 yılından itibaren serbest (freelance) olarak proje yönetimi, risk yönetimi, kurumsal ve kişisel gelişim eğitimleri vermekte, kurumsal danışmanlık ve yaşam koçluğu yapmaktadır. FB, Amerika’da kurulmuş PMI (Project Management Institute) sınavında başarılı olmuş ve Proje Yönetim Profesyoneli (PMP) ünvanını almış ilk doktoralı Türk’tür. FB, sadece proje yönetimi alanında şimdiye kadar THY, ARÇELİK, TUBITAK, ETİ, ARÇELİK, BEKO, GRUNDIG, TETRAPAK, MAN, TUBITAK MAM, ANADOLU ÜNİVERSİTESİ, İGDAŞ gibi kurumlarda 90.000 adam.saat’ten fazla eğitim vermiştir. FB, profesyonel çalışmalarını 2007den itibaren, ortağı olduğu FABE Turizm Seyahat Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şirketi çerçevesinde sürdürmektedir.

2002de çıktığı uzun Asya–Afrika gezisinde sırasıyla Hindistan, Nepal, Burma, Laos, Kamboçya, Tayland, Malezya, Singapur, Endonezya, Güney Afrika, Lesotho, Swaziland, Mozambik, Zimbabwe, Malawi, Tanzanya, Kenya, Etiyopya, Sudan, Mısır, Ürdün ve Suriye’yi 14 ay 22 gün boyunca sırtçantasıyla ve tek başına dolaştı. Gezinin en önemli özelliği, ilk kez bir Türk gezginin Afrika kıtasını en güneyindeki Cape Town’dan en kuzeyindeki Kahire’ye kadar, devamında da İstanbul’a kadar kesintisiz ve tek başına geçmiş olmasıdır.

FB ayrıca, sahibi olduğu FABE Turizm Seyahat Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Limited Şirketinin bir alt markası olan, Turizm Bakanlığı A-7120 Belgeli Seyahat acentesi FABE TRAVEL aracılığı ile Asya ve Afrika’daki özel destinasyonlara ( Mali, Burkina Faso, Senegal, Gambia, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Zanzibar, Mozambik, Malawi, Güney Afrika, Swaziland, Namibya, Botswana…) düzenlenen kültür, kabile ve safari turlarında tur liderliği yapmakta ve çeşitli dergilerde gezi yazıları yazmaya devam etmektedir. FB, MAGMA, ATLAS, SKYLIFE, Hayallere VİSA, Food And Travel, Travel and Leisure, Hürriyet Gazetesi Seyahat Eki, VOYAGER gibi dergilerde gezi yazıları yazmaktadır.

Kendi yazmış olduğu “Asya’nın 9 Kapısı” adlı kitabı, 15 aylık uzun gezisinin Asya ayağını, “Afrika Kafe” adlı kitabı ise Afrika ayağını, “Gezginin El Kitabı” isimli kitabı da bu uzun yolculuklarda edindiği tecrübelerini bir “proje yönetimi” yaklaşımı ile anlatmaktadır.

FB’nin Asyanın 9 Kapısı isimli kitabı A.B.D.’ndeki AuthorHouse isimli yayınevi tarafından İngilizce olarak “Nine Gates Of Asia” ismi ile yayınlanmış ve www.amazon.com sitesinde, AFRIKA KAFE isimli kitabı da ingilizce olarak “AFRICA CAFE” ismi ile yayınlanmış ve www.amazon.com sitesinde satılmaktadır…

FB, ayrıca Kapadokya Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölümündeki öğrenimini 2018 yazında tamamlamış ve Profesyonel Turist Rehberi kartına (kokart) sahiptir.

BASILMIŞ GEZİ KİTAPLARI

Asya’nın 9 Kapısı

(HİNDİSTAN, NEPAL, BURMA, LAOS, KAMBOÇYA, TAYLAND, MALEZYA, SİNGAPUR, ENDONEZYA) Hindu aşramlarından budist manastırlarına, müslüman dargahlarından hristiyan kiliselerine uzanan ruhani yaşamın gizemli çekiciliği, Bir hindu tapınağında karşıma çıkan Mevlana, Katmandu’nun efsanevi atmosferi, Burma’daki sahipsiz Türk şehitliğinde dökülen gözyaşları, Efsanevi Mekong Nehrinde uzun nehir yolculukları, Kamboçya`nın görkemli Angkor Wat Tapınağı ve Ölüm Tarlaları, Tayland`da halkalı kölelere dönüşmüş Karen kadınlarının trajedisi, Phangan Adasında yanlızlığın ve sessizliğin müthiş bir meditasyona dönüştüğü eşsiz huzur dakikaları Ve Tanrıların Adası Bali’deki dinsel ritüeller…

Afrika Kafe

Bu kitap, ilk kez bir Türk gezginin yalnız başına tüm Afrika’yı en güneyinden en kuzeyine geçişinin hikayesidir… ( Güney Afrika, Lesotho, Swaziland, Mozambik, Zimbabwe, Malawi, Tanzanya, Kenya, Etiyopya, Sudan, Mısır, Suriye ve Ürdün ) FARUK BUDAK, “Asya’nın 9 Kapısı” adlı kitabından sonra ikinci gezi kitabında CAPE TOWN – İSTANBUL hattındaki 8 aylık serüveni anlatıyor. Afrika’nın adım adım keşfedildiği kitapta, uzun yollar yolcusu olmayı düşleyenler için değerli bilgiler, deneyimler ve fazlası var: Başta Dünya Kültür Mirası Listesine giren muhteşem alanlar ve eserler olmak üzere Afrika kıtası hakkında hemen hemen her konuda ayrıntılı bilgiler, Kenya’da Maasai yerlilerinin Mama Nasha’sı (Yağmur Ana) Türk kızı Filiz ile tanışma, Zanzibar Adası’ndan yayılan efsunlu baharat kokuları, tropik lezzetler, Masai Mara ve Serengeti düzlüklerinde safari, Afrika’nın Katmandu’su Lamu’nun gizemli sokaklarında geçmişe yolculuk, Mısır’da piramitlerin karşısında hayranlık duygusu ile karışık tefekkür, Suriye ve Ürdün’ün kapalı çarşıları, Osmanlı’dan kalan derin izler… Kara kıtanın kara kaderi, yoksulluğu, aynı zamanda cömertliği, güzelliği ve büyüleyiciliği…

Gezginin El Kitabı

Sıradan hayatlarından sıkılmış, farklı dünyaların kapılarını aralamak isteyenler için yolculuk öncesi hazırlık aşamasında ve yolculuk boyunca yanından ayıramayacağı bir yol arkadaşı… GEZGİNİN EL KİTABI, her gezginin ve yola çıkmak için cesaretlendirilmeyi bekleyenlerin mutlaka edinmesi gereken bir rehber. Okudukça sizi farklı ülkelere, farklı kültürlere götürecek, bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayıp gözler önüne sürecek, cesaret ve özgüven aşılayacak bir bilgi kaynağı. Tecrübe ile bilginin, gezi kültürü ile farklı kültürlerin kaynaştığı bir referans kitabı. Gezinize başlamadan önce gerekli tüm bilgileri bulabilmek için SÖZÜ TECRÜBEYE BIRAKIN.

10357649_10152646166354225_4238247096068411761_o

KARİYET.NET’teki Röportaj

CNNTURK’teki Röportaj

YILMAZ ÖZDİL’in Yazısı

MURAT BARDAKÇI’nın Yazısı

MEHMET BARLAS’ın Yazısı

TIMETURK.COM Sitesindeki Yazı

HABERLER.COM Sitesindeki Yazı

YAYINLANMIŞ GEZİ YAZILARIM

MAYA TAKVİMLERİ VE MAYALARDA ZAMAN KAVRAMI – MAGMA Dergisi 2019 Şubat/Mart sayısı

OKAVANGO (Botswana) – MAGMA Dergisi 2018 Temmuz Sayısı

LA SAGRADA FAMILIA (Barselona-İspanya) – VOYAGER Dergisi 2012 Kasım sayısı

NİJER NEHRİ – VOYAGER Dergisi 2012 Şubat sayısı

SÖYLEŞİ – FOTOGRAF Dergisi 2010 Aralık sayısı

OMO VADİSİ KABİLELERİ (Güney Etiyopya) – ATLAS 2010 Aralık Sayısı

KENYA – FOOD and TRAVEL Dergisi 2009 Aralık sayısı

DAKAR (Senegal) – SKYLIFE Dergisi 2009 Nisan sayısı

SAO PAULO (Brezilya) – SKYLIFE Dergisi 2009 Mart sayısı

NAIROBI (Kenya) – SKYLIFE Dergisi 2009 Şubat sayısı

GEZGİN (Röportaj) – TRAVEL + LEISURE Dergisi 2008 Mayıs sayısı

ADDIS ABABA (Etiyopya) – SKYLIFE Dergisi 2008 Nisan sayısı